Besmele-i Şerîfenin Fazileti

cuma mesajlari

Her Müslümanın, hayırlı işlerin başında: “Bismillâhirrahmânirrahîm”, sonunda da “Elhamdülillâhi Rabbi’l-âlemîn” demeye dilini alıştırması lâzımdır. Böylece kalbindeki imanın lezzetini bulur, işlediği her işin hayır ve bereketini görür.

Resûlullah sallallâhü aleyhi ve sellem Efendimiz buyurmuşlardır ki:

“Kişi, mübarek (meşrû ve mübah) bir işe başlayacağı zaman ‘Bismillâhirrahmânirrahîm’ ile Allâhü Teâlâ’nın mübarek ismini anmazsa, o iş noksan olur, faydası ve bereketi az olur.”

Bu hadîs-i şerîften anlaşılacağı üzere, hayırlı işlerin başında besmele-i şerîfeyi okumak sünnettir. Bu sebeple fıkıh âlimleri demişlerdir ki: Abdest alan kimse, başında besmeleyi unutsa da ortasında aklına gelip okusa, sünneti yerine getirmiş olmaz. Zira abdestin tamamı tek bir ameldir. Lâkin yemeğin başında unutsa, arasında hatırlasa, besmeleyi çekince sünneti yerine getirmiş olur. Zira yemeğin her bir lokmasını almak, ayrı bir iş hükmündedir. Besmele-i Şerîfenin Fazileti

Hadîs-i şerîfte şöyle buyurulmuştur: “Sizden biriniz bir şey yiyeceği (veya içeceği) zaman, besmele-i şerîfeyi okusun. Eğer başında unutursa, ‘Bismillâhi evvelehû ve âhirahû (evvelinde ve âhirinde Allâhü Teâlâ’nın ism-i şerîfiyle başlarım)’ desin.”

İnstagram Kullanıcı Adları 2020

Besmele çekmek, berekete vesîle olur. Onu terk etmek ise bereketin kesilmesine sebep olur. Hazret-i Âişe (r.anhâ) validemizden şöyle rivâyet olundu: Besmele-i Şerîfenin Fazileti

“Resûlullah sallallâhü aleyhi ve sellem Efendimiz, ashâbından altı kişi ile yemek yiyorlardı. Bir aʻrâbî gelip, yemekten iki lokma aldı ve o altı kişiye kâfî gelecek olan yemeği hemen bitiriverdi.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyurdular ki: ‘Eğer o, besmele-i şerîfe çekmiş olsaydı, bu yemek hepimize yeterdi.”

Allah kuluna üç şekilde cevap verir; “Evet” der, istediğini verir. “Hayır” der, daha iyisini verir. “Bekle” der ve en iyisini verir..

Mal sahibi, mülk sahibi, hani bunun ilk sahibi, mal da yalan, mülk de yalan var biraz da sen oyalan.

Dünyayı elde eden, huzurunu kaybeder.

Nefsine uyan kimse, cennetten vazgeçip cehennemi tercih etmiş demektir.

İnsanlara teşekkür etmeyen Allaha şükretmiş olamaz.

Kula ihtiyacı bildirmek, aciz ve muhtaç bir varlıktan yardım istemektir.

Ömür, su gibi akar gider. Ta ki son menzile (cennet veya cehenneme) varana dek.

https://www.cokguzelsozler.org/besmele-i-serifenin-fazileti/

Mümine hürmet, Kâbe’ye hürmetten önce gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir